Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende diktsamling

07.04.2025
Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende diktsamling
Ali Jakupovic

Ali Jakupovic (30) fra Arendal debuterer som forfatter med diktsamlingen «Tankefrø». Med en bakgrunn som spenner over flere kunstneriske uttrykksformer, bringer Jakupovic en frisk og original stemme inn i norsk poesi.


- Tankefrø er en sanselig reise gjennom dikt og illustrasjoner som kombinerer fantasi, følelser og filosofi, forteller den norsk-bosniske kunstneren, som til daglig arbeider som pedagogisk medarbeider i en barnehage i Oslo.

Diktsamlingen utkommer på Lyrikkforlaget og utforsker eksistensielle temaer som tid, menneskets plass i universet og søken etter mening. Gjennom en harmonisk blanding av filosofiske betraktninger og personlige refleksjoner inviterer Jakupovic leseren til å finne skjønnhet i både det storslagne og det hverdagslige.

- Jeg fascineres av hvordan man kan si mye med få ord, forklarer Jakupovic om sin tiltrekning til poesi som uttrykksform. 

- Skriveprosessen er både leken, tilfredsstillende og terapeutisk.

 

Fra barndom i Arendal til kunstnerisk utfoldelse i Oslo

Jakupovic er født og oppvokst i Arendal med røtter fra Bosnia, og han har alltid hatt en lidenskap for kreativt uttrykk. Hans kunstneriske virke omfatter billedkunst, musikk, skriving, skuespill og fotografi. Med utdannelse innen markedskommunikasjon, har han funnet sin vei som kunstmaler og pedagogisk medarbeider, hvor han daglig inspirerer barn med sin skaperglede.

- Jeg er en naturglad kunstner som elsker å male, skrive og lage musikk, sier han. - Nå bor jeg i Oslo, hvor jeg jobber i barnehage mens jeg jakter drømmen om å skape på fulltid.

 

En særegen stemme i norsk poesi

Tankefrø skiller seg ut i dagens litterære landskap ved sin utstrakte bruk av rim, noe Jakupovic påpeker er et sjeldent syn i moderne poesi. Diktene beskrives som korte og konsise, men likevel kraftfulle, og er akkompagnert av illustrasjoner som forsterker tekstenes budskap.

- Boken tar for seg temaer som tid, eksistens, naturen, mennesket og samfunnet, forklarer forfatteren. - Det er en påminnelse om å se skjønnheten i både det storslagne og det hverdagslige.

Målgruppen for diktsamlingen er bred, men Jakupovic anslår at den vil appellere spesielt til lesere mellom 20 og 40 år.

 

Kunstnerisk allsidighet og fremtidige prosjekter

Ved siden av debuten som forfatter, fortsetter Jakupovic å utfolde seg kunstnerisk på flere arenaer. For tiden arbeider han med manus og musikk, i tillegg til sporadiske maleprosjekter.

- Det smies stadig ny lyrikk i diktsmien, så vil tiden vise hva det neste resultatet blir på den fronten, sier han om mulige oppfølgere til Tankefrø.

Jakupovic håper at diktsamlingen vil vekke en takknemlighet for livet, øyeblikket og naturen hos leserne.

- I mellomtiden håper jeg at Tankefrø spirer hos leseren, avslutter den debuterende forfatteren.

Tankefrø beskrives av forlaget som «en engasjerende debut fra en ny og original stemme i norsk poesi» og lover å være «en følgesvenn i både lyse og mørke stunder».

Redaktør -

Nyheter

Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende diktsamling

Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende ...

Ali Jakupovic (30) fra Arendal debuterer ...

Di rare tingå me seie te dyrå våre

Di rare tingå me seie te dyrå våre

Lars Fredrik Høiby er vokst opp i Stavanger ...

En dråpe av livet – Geir Grindstein om sin debut som lyriker

En dråpe av livet – Geir Grindstein om sin ...

Med diktsamlingen en dråpe er nok trer ...

Ordets kraft i etterkrigstidens skygger

Ordets kraft i etterkrigstidens skygger

Reidar Lund er en forfatter som ikke bare ...

Anne Fossen debuterer med mørke og tankevekkende dikt

Anne Fossen debuterer med mørke og tankevekkende ...

Anne Fossen, en 52 år gammel musiker, ...

Det hendte

Takk for at du gjorde meg så fine…”

En baker kan stundom ikke tenke seg livet ...

Varemagasin vakte ”opsikt viden om”

Varemagasin vakte ”opsikt viden om”

For første gang skal gi mang en ting ...

Da byen var en varemesse verd

Det finnes i hvert fall ett byhistorisk eksempel ...

Søndagsskolen som var hverdagsskole

Søndagsskolen som var hverdagsskole

Det er ikke alltid at tingene er som de synes ...

Seilskuter som aldri fikk sin sang …

Seilskuter som aldri fikk sin sang …

Noen rimsmeder har med betydelig alvor forsøkt ...